تبلیغات
تازه های عمران و معماری - سفارت جدید ایران در لندن
شنبه 16 بهمن 1389

سفارت جدید ایران در لندن

   نوشته شده توسط: علیزاده    نوع مطلب :معاری ،

سفارت جدید ایران در لندن


اعتراض‌ها به ساختمان جدید سفارت ایران در لندن آنچنان بالا گرفت که پرنس چارلز دستور به توقف اجرای آن داد. مناقشه بر سر اجرای این پرژه که توسط گروه معماری دانشگر طراحی شده است تحت عنوان "The Prance and Persia" چندی پیش در سایت معماری World Architect News بازتاب یافت. ساکنین منطقه مرکزی لندن که این پروژه در آن واقع است بر این عقیده اند که این طرح به محیط مجاور خود و طرح توسعه آن بی اعتنا است و موجب آشفتگی بصری فضای شهری آن منطقه شده است.

گفته می‌شود که شورای شهر لندن به درخواست گروه حفاظت پلیس دیپلماتیک که درباره مسایل امنیتی سفارت‌خانه نگران بوده‌اند، مبنی بر مشاهده تصاویر طرح جدید، خودداری کرده است. البته این تنها دلیل ایجاد این مناقشه نیست. رئیس سازمان اعتماد ملی انگلستان که مسئول محافظت از ساختمان‌های زیبا و تاریخی انگلستان است معتقد است ساخت چنین بنایی در کنار کلیسایی تاریخی صحیح نیست.

این پروژه که توسط گروه معماری دانشگر طراحی شده است، در 6 طبقه و از سنگ مرمر سفید شکل گرفته است. خود دکتر آرمین محسن دانشگر درباره این مناقشه می‌گوید:«من بر این باورم که مشکل از طرح نیست، بلکه شاید مشکل عملکرد ساختمان به عنوان سفارتخانه باشد. حتی اگر ما از فرم‌های موجود در همجواری‌های این سایت الگوبرداری می‌کردیم، بازهم این مناقشه به وجود می آمد.»

به تصاویری از طرح پیشنهادی آرمین محسن دانشگر برای سفارت جدید ایران در لندن نگاه کنید.